W ramach promocji Projektu systemowego Uwierz w siebie –dokonaj metamorfozy 30 września w Sali Wielkiej Restauracji Skala w Białej Podlaskiej odbyła się konferencja podsumowująca IV edycję Projektu oraz działania podejmowane na rzecz aktywnej integracji.
Spotkanie rozpoczęto od przywitania przybyłych gości przez Panią Halinę Mincewicz Dyrektora PCPR w Białej Podlaskiej. Konferencję otworzył Pan Tadeusz Łazowski Starosta Bialski. W swoim wystąpieniu podkreślił rolę pomocy społecznej w przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu, rokrocznie zwiększającą się liczbę uczestników w Projekcie oraz szeroki zakres działań podejmowanych na rzecz aktywnej integracji.
Pani Bożena Przybylska zaprezentowała charakterystykę, główne cele i założenia IV edycji Projektu a także dotychczas zrealizowane zadania aktywnej integracji.
Ciekawą formą przedstawienia efektów Projektu było wystąpienie czterech beneficjentów, którzy podzielili się swoimi doświadczeniami związanymi z udziałem w tym przedsięwzięciu. Podkreślili mocne strony Projektu, kursy jakie zrealizowali oraz korzyści, jakie dla nich wynikły po ukończeniu wybranych szkoleń.
Aby przybliżyć adresatów Projektu a także przedstawić inne działania podejmowane w ramach przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu Pani Iwona Maj zaprezentowała historię i charakterystykę pracy, która stała się powołaniem w Domu Rodzinnym w Bohukałach. Dopełnieniem prezentacji Pani Iwony był Mały Koncercik w wykonaniu wychowanków Domów Rodzinnych Powiatu Bialskiego. Koncert ten przyniósł wiele pozytywnych emocji odbiorcom oraz skłonił do refleksji nad potrzebą ciągłego doskonalenia pracy związanej z pomocą drugiemu człowiekowi.
Pani Edyta Wojtasińska zaprezentowała innowacyjne formy wsparcia dla wychowanków pieczy zastępczej, które są realizowane na terenie Powiatu Bialskiego. Jedną z takich praktyk jest stypendium dla młodzieży, która ma trudności z nauką, jednak nawet najdrobniejsze kroki zrobione w kierunku poprawy swojej sytuacji w szkole są zauważane i doceniane w formie pomocy finansowej.
Pan Piotr Romanowicz przedstawił dobre praktyki, jakie są podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych w Warsztacie Terapii Zajęciowej w Wisznicach. W ramach prezentacji WTZ miała miejsce wystawa rękodzieł, jakie powstały w ramach terapii zajęciowej.
Ostatnim prelegentem była Pani Anna Sylwesiuk, która zaprezentowała inicjatywy na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym na terenie gminy Terespol. Prezentacja obejmowała zarówno działania związane z pomocą osobom w procesie usamodzielnienia, osobom uzależnionym jak i niepełnosprawnym. Pani Anna przybliżyła także projekt systemowy „Szansa na lepsze jutro” współfinansowany przez Unię Europejską w ramach EFS, który jest realizowany przez GOPS w Terespolu.