Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej 30 maja 2018 roku już po raz XII zorganizowało Festyn Rodzinny poświęcony idei i promocji rodzicielstwa zastępczego, który odbył się w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy.
Festyn rozpoczął się od przemówienia i powitania gości przez Panią Halinę Mincewicz – Dyrektor PCPR. Następnie głos zabrał Pan Mariusz Filipiuk – Starosta Bialski oraz Pan Albin Mazurek – Dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Wszyscy przemawiający podkreślili rolę rodziny w okresie dzieciństwa, poczucie bezpieczeństwa i miłości. Szczególny tego wyraz ma miejsce w rodzinach zastępczych. Zwrócono także uwagę na nieoceniony trud osób sprawujących pieczę zastępczą.
Wśród zaproszonych gości obecni byli również: Pan Lech Sobieszczuk – Kierownik Zespołu Kuratorskiego przy Sądzie w Białej Podlaskiej, oraz Dyrektorzy Placówek Opiekuńczo- Wychowawczych, Domów Rodzinnych i Domów Pomocy Społecznej z terenu Powiatu Bialskiego, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej, przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej i Policji.
Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Do dyspozycji mieli dmuchańce, karuzelę, basenik. Do wspólnej zabawy zachęcał animator, który swoją pozytywną energią i radością zarażał wszystkich dookoła. Dużą atrakcją dla uczestników festynu była możliwość obejrzenia wnętrza wozu strażackiego, radiowozu policyjnego oraz – dwóch motocykli klubu motocyklowego Grom z Białej Podlaskiej.
Dużą pomoc otrzymaliśmy od studentów i ich opiekunów Medycznego Studium Zawodowego w Białej Podlaskiej oraz Państwowej Szkoły Wyższej im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej. Wolontariusze prowadzili konkursy plastyczne, gry i zabawy sportowe, malowanie twarzy oraz tworzyli „balonowe kreacje”.
Podczas zabawy dzieci opiekunowie zostali zaproszeni na projekcję krótkiego filmu „Nikola – historia prawdziwa” przedstawiająca problem dzieci z FAS. Każdy z opiekunów miał możliwość indywidualnych konsultacji z koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej, psychologiem i pedagogiem. Spotkanie było także okazja do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między opiekunami.
W ramach poczęstunku każdy z uczestników Festynu miał zapewnioną zupę pomidorową, pieczone udka z kurczaka, kiełbaski i karkówkę z grilla, pączki i drożdżówki, lody, watę cukrową i popcorn, kawę, herbatę i zimne napoje. Na zakończenie imprezy każde dziecko dostało nagrodę – prezent za czynny udział w festynie.
Relacja video z festynu