Warsztaty terapii zajęciowej Kodeń

Dane teleadresowe:
Warsztat Terapii Zajęciowej
ul. Nadbrzeżna 12
21-509 Kodeń
Tel: 500 230 673
e-mail: wtzkoden@wp.pl
strona www: www.wtz-koden.pl

Warsztat Terapii Zajęciowej przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej funkcjonuje od 1. XII. 2004 r. Jest to placówka pobytu dziennego przeznaczona dla 27 osób niepełnosprawnych o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem do terapii zajęciowej. WTZ prowadzi rehabilitację społeczną, zawodową, psychologiczną oraz usprawniającą w oparciu o indywidualne programy rehabilitacji przygotowane dla 27 uczestników warsztatu. Zajęcia prowadzone są w 5 pracowniach: rękodzieła, komputerowej, plastycznej, krawieckiej, gospodarstwa domowego. W zajęciach biorą udział uczestnicy z terenu 5 gmin: Kodeń, Sławatycze, Terespol, Piszczac, Tuczna.

Pracownia rękodzieła: Uczestnicy podczas zajęć w pracowni poznają między innymi takie techniki pracy jak : haft krzyżykowy i richelieu, szydełkowane, robienie na drutach. Doskonalą umiejętności wykonywania prac ręczną igłą tkacką oraz poznają podstawy tkactwa na ramie i krośnie. Dużym zainteresowaniem cieszy się pracochłonny ale bardzo efektowny haft krzyżykowy oraz technika decoupage.

Pracownia komputerowa: Uczestnicy na zajęciach w pracowni komputerowej uczą się: podstaw obsługi komputera, drukarki laserowej i atramentowej, skanowania fotografii i grafiki przy pomocy skanera, nauki kopiowania dokumentów na kserokopiarce, posługiwania się Internetem, obsługi gier. Celem jest nabywanie nowych i doskonalenie wcześniej zdobytych umiejętności w posługiwaniu się sprzętem i programami komputerowymi. W pracowni powstają wizytówki, kartki okolicznościowe.

Pracownia krawiecka: Głównym celem zajęć w pracowni jest wyrabianie dokładności i cierpliwości przy wykonywaniu czynności oraz kształtowanie wyobraźni. Uczestnicy uczą się obsługi maszyny do szycia oraz prostego szycia maszynowego i ręcznego, nabywają umiejętności przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny, utrzymywania porządku na stanowisku pracy. Pracownia zajmuje się głównie szyciem stroi na przedstawienia, powstają tutaj poduszki, aplikacje oraz elementy dekoracyjne.

Pracownia plastyczna: Uczestnicząc w zajęciach prowadzonych w pracowni podopieczni poznają podstawy bukieciarstwa, doskonalą technikę pracy farbami plakatowymi, akrylowymi i żelowymi, wykonują witraże na folii i szkle, prace z gliny, masy papierowej, solnej, sznurka sizal. Specjalnością pracowni są kompozycje bukieciarskie, kartki okolicznościowe, oraz pakowanie prezentów. Głównym celem zajęć w pracowni plastycznej jest rozwijanie sprawności manualnych, wdrażanie do zachowania czystości podczas pracy w swoim najbliższym otoczeniu, wyciszenie układu nerwowego, rozwój wyobraźni twórczej.

Pracownia gospodarstwa domowego: Głównym celem zajęć prowadzonych w pracowni jest kształtowanie podstawowych nawyków w zakresie higieny osobistej, wykonywanie czynności porządkowanych w kuchni i jadalni. Uczestnicy uczą się przygotowania posiłków i kultury ich spożywania, obsługi urządzeń kuchennych, oszczędności robienia zakupów. Pracownia przygotowuje potrawy na Spotkania z okazji Świąt, spotkań integracyjnych.

Uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej biorą również udział w zajęciach organizowanych na sali rehabilitacyjnej. Zajęcia te pozwalają na rozładowanie emocji, rozluźnienie i odprężenie od typowych, tematycznych zajęć. Podejmowane w tych ramach zajęcia mają na celu właściwą stymulację rozwoju organizmu i sprawności psychofizycznej, kształtowanie korzystnych nawyków ruchowych, wdrożenie do dbania o własną sylwetkę oraz kondycję. Bardzo ważną częścią terapii w Warsztacie są zajęcia kulturalno-rozrywkowe w różnych formach, są to:

 • wycieczki krajoznawczo-turystyczne,
 • spotkania taneczne, ogniska, kuligi, pikniki,
 • uczestnictwo w wystawach, konkursach,
 • czynny udział w działalności artystycznej,
 • uczestnictwo w imprezach integracyjnych,
 • organizacja oraz uczestnictwo w zawodach sportowych, turniejach,

Działająca w warsztacie grupa artystyczna ma w swoim dorobku: niezwykłą interpretację „Misterium Męki Pańskiej, Jasełka Misyjne, film z udziałem uczestników pt. „Staropolska Miłość” na podstawie pamiętników Ignacego Kraszewskiego oraz piękny spektakl literacko- muzyczny pt. Qvo Vadis Domine.

Warsztat ma również wiele osiągnięć w różnego rodzaju konkursach o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Najważniejsze z nich to:

 • udział w wielkiej Gali Integracji w Sali Kongresowej w Warszawie,
 • II miejsce w ogólnopolskim konkursie plastycznym dla WTZ organizowanym przez PFRON,
 • II miejsce w konkursie literacko-plastycznym organizowanym przez Zespół Dziennych Domów Pomocy Społecznej w Lublinie,

W konkursach organizowanych przez Bialskopodlaską Lokalną Grupę działania:1.

 • II miejsce w kategorii Haft Krzyżykowy,
 • I miejsce w kategorii Haft Płaski,
 • I miejsce w kategorii Malowanie na szkle,
 • III miejsce w kategorii Malarstwo Sztalugowe,

Oraz:

 • I miejsce w konkursie Fotograficznym organizowanym przez Lubelskie Forum Organizacji Osób Niepełnosprawnych,
 • wyróżnienie w konkursie fotograficznym ,,Powiat Bialski w Obiektywie”,
 • występy podczas czterech Nadbużańskich Integracyjnych Festiwali Muzycznych w Kodniu i aktywny udział w ich przygotowaniu, udział w projekcie ,,Potrafisz” realizowanym przez fundację Fuga Mundi – w ramach którego zaprezentowano program o WTZ w Kodniu w Telewizji Lublin,
 • udział w corocznych obchodach Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i innych cyklicznych spotkaniach integracyjnych,
 • coroczne kiermasze prac wykonanych przez uczestników (w Lublinie, towarzyszące odpustowi 15 sierpnia w Kodniu, kiermasze świąteczne),
 • zorganizowanie wycieczek m.in. do Zamościa, Warszawy, Lublina, Kozłówki, Bałtowa ,
 • wizyta w siedzibie Katolickiego Radia Podlasie, przynależność WTZ do klubu przyjaciół integracji w ramach którego wszyscy uczestnicy warsztatu bezpłatnie otrzymują magazyn ,,Integracja”.

Scroll to Top
Skip to content