VI FESTYN RODZINNY Z OKAZJI DNIA DZIECKA I RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej 14 czerwca 2014 roku już po raz VI zorganizowało Festyn Rodzinny poświęcony rodzinie i dzieciom.

Impreza została zorganizowana ze środków Unii Europejskiej w ramach zadania Działania środowiskowe projektu systemowego pn. „ Uwierz w siebie – dokonaj metamorfozy”.

Festyn rozpoczął się od przemówienia i powitania gości przez Panią Halinę Mincewicz – Dyrektor PCPR. Następnie głos zabrał Pan Tadeusz Łazowski – Starosta Bialski. Zarówno Pani Dyrektor jak i Pan Starosta podkreślili rolę rodziny w okresie dzieciństwa, poczucie bezpieczeństwa i miłości. Szczególny tego wyraz ma miejsce w rodzinach zastępczych.

Na dzieci czekało mnóstwo atrakcji. Do dyspozycji mieli dmuchańce, karuzelę, kule wodne. Do wspólnej zabawy zachęcał Klaun, który swoją pozytywną energią i radością zarażał wszystkich dookoła. Prowadził z dziećmi, zabawy taneczne, konkursy, tworzył tzw. „balonowe kreacje”.

Dużą atrakcją dla uczestników festynu była możliwość obejrzenia wnętrza wozu strażackiego oraz 2 radiowozów policyjnych – osobowego i busa.

Dużą pomoc otrzymaliśmy od studentów i ich opiekunów Medycznego Studium Zawodowego w Białej Podlaskiej oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej. Wolontariusze prowadzili konkursy plastyczne, gry i zabawy sportowe, malowanie twarzy.

Podczas zabawy dzieci opiekunowie zebrali się na spotkaniu z pracownikami PCPR tj. : z koordynatorami rodzinnej pieczy zastępczej, psychologiem oraz pedagogiem celem omówienia bieżących spraw i ewentualnych problemów.

W ramach poczęstunku każdy z uczestników Festynu miał zapewnioną zupę pomidorową, pieczone udka z kurczaka, kiełbaski i kaszankę z grilla, pączki i drożdżówki, lody, watę cukrową i popcorn, kawę, herbatę i zimne napoje.

Pomimo niepewnej pogody frekwencja dopisała – łącznie w imprezie wzięło udział ok. 250 osób, do wspólnej zabawy zostały zaproszone także dzieci z okolicznych miejscowości. Mamy nadzieję, iż dzień wspólnie spędzony na zabawie i wymianie doświadczeń na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników i przyczyni się integracji wszystkich podopiecznych PCPR jak i środowiska lokalnego.