FESTYN PROFILAKTYCZNY PRZEMOC W RODZINIE – WOŁAJ O POMOC

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej w dniu 23 września 2012 r. zorganizowało festyn profilaktyczny pod hasłem „Przemoc w rodzinie – wołaj o pomoc”.
Tut. Centrum wzięło udział w konkursie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” – dzięki wygranemu konkursowi udało się zgromadzić środki finansowe na zorganizowanie festynu.
Impreza skierowana była do dzieci i młodzieży z wybranych szkół podstawowych i gimnazjalnych, zagrożonych lub dotkniętych przemocą, a także wychowanków pieczy zastępczej oraz innych osób, które dotyka problem przemocy.

Festyn rozpoczęła Pani Halina Mincewicz – Dyrektor PCPR , następnie głos zabrał Pan Tadeusz Łazowski – Starosta Bialski, który dokonał uroczystego otwarcia. Starosta Bialski podziękował zebranym i rodzinom które pełnią różne funkcje w zakresie pieczy zastępzxeh, za serce, zagazowanie i misję pełnioną na rzecz dzieci, które nie mogą wychowywać się we własnych rodzinach. Zwrócili również uwagę na profilaktykę przeciwdziałania przemocy w rodzinie podając informacje na temat instytucji, które służą pomocą w sytuacjach kryzysowych na terenie powiatu bialskiego. Dodatkowo podkreślili fakt, że najważniejszą rolę w profilaktyce odgrywa nie tylko dobra komunikacja ale przede wszystkim wzajemne zaufanie i szacunek między członkami rodziny.

W trakcie festynu w punkcie konsultacyjnym dyżurowali specjaliści: kuratorzy sądowi, psycholog oraz pedagog, którzy poza udzielaniem fachowej pomocy prowadzili kampanię informacyjną mającą na celu rozpowszechnienie i uzupełnienie wiedzy dot. skali zjawiska przemocy w lokalnej społeczności, rozdawano również ulotki zawierające podstawowe informacje na temat sposobów wczesnego reagowania oraz instytucji w których można uzyskać pomoc. Ponadto promowane były umiejętności animowania czasu wolnego w gronie rodzinnym jako istotnego elementu integrującego rodzinę.

Ważnym punktem programu było szkolenie dla rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka zorganizowane przez Stowarzyszenie „Jedno Serce” wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie oraz Fundacji „Dzieci Niczyje”. Szkolenie dot. tematyki przemocy w rodzinie spowodowanej głównie przez alkohol. Dodatkowo poruszona została sprawa tragedii jaka wydarzyła się w ostatnim czasie w rodzinie zastępczej, tj. zabójstwa dwójki dzieci. Na przykładzie tej rodziny zostały omówione aspekty prawne takich zachowań oraz konsekwencje braku reakcji w sytuacjach kryzysowych.

Z relacji dzieci wynika, iż największą frajdę sprawił im clown, który prowadził gry i zabawy, tańce malowanie twarzy. Dzięki wykonaniu zwierzątek z kolorowych baloników i rozdaniu ich, każde dziecko otrzymało sympatyczną i nietypową pamiątkę z festynu. Dużą pomoc otrzymaliśmy ze strony wolontariuszy, którymi byli studenci Medycznego Studium Zawodowego w Białej Podlaskiej, którzy prowadzili pokazy pierwszej pomocy, malowanie twarzy oraz zorganizowali konkursy plastyczne.

Podczas festynu dzieci korzystały z dmuchanej zjeżdżalni, częstowały się watą cukrową, popcornem. Organizatorzy zapewnili kiełbaskę z grilla, karkówkę, kaszankę, boczek, pyszną zupę grochową i bigos, jak również zimne napoje, kawę, herbatę, słodkie bułeczkami oraz ciastkami.

Łącznie w festynie wzięło udział ok. 120 osób. Mamy nadzieję, ż dzień wspólnie spędzony na wymianie doświadczeń połączony z zabawą przyczyni się do zwiększenia świadomości w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz wczesnego reagowania w sytuacjach kryzysowych.