Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka i Dnia Rodzicielstwa Zastępczego

2 czerwca zorganizowaliśmy Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka i Dnia Rodzicielstwa Zastępczego. Impreza została sfinansowana ze środków Unii Europejskiej Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działań środowiskowych projektu systemowego pod nazwą „Uwierz w siebie – dokonaj metamorfozy”.

Festyn rozpoczęła Pani Halina Mincewicz – dyrektor PCPR, następnie w imieniu Starosty Bialskiego Pana Tadeusza Łazowskiego głos zabrała Pani Marzenna Andrzejuk – członek Zarządu Powiatu. Każdy z przemawiających podkreślał rolę opiekunów zastępczych, ich nakład pracy i poświęcenie, jakie codziennie wkładają w wychowywanie swoich milusińskich. W spotkaniu uczestniczył także Pan Stefan Klimiuk Skarbnik Powiatu. Szczególne podziękowanie zostało złożone na ręce Państwa Edyty i Jarosława Wojtasińskich, którzy 15 maja zostali odznaczeni przez Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego Złotym Krzyżem Zasługi za pracę, jaką wkładają w prowadzenie Domu Rodzinnego w Żabcach.

Pomimo niepewnej pogody frekwencja dopisała. Nasze pociechy z okazji swojego święta miały zapewnione mnóstwo atrakcji, m.in.: dmuchana zjeżdżalnia, tor przeszkód, kule na wodę, kula zorbing, wata cukrowa i popcorn. Komenda Miejska Policji w Białej Podlaskiej udostępniła radiowóz, który dzieciaki mogli oglądać i na chwilę zamienić się w policjantów. Następnie mogliśmy oglądać pokaz tresury psa policyjnego. Wiele emocji dostarczył przyjazd wozu strażackiego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej i Ochotniczej Straży Pożarnej z Hruda. Dzieci mogły włączyć syreny, obejrzeć sprzęt strażacki i poprzymierzać specjalne stroje. W trakcie festynu trwały konkursy plastyczne i sportowe oraz miał miejsce występ artystyczny zespołu „Jedno Serce”, który zaprezentował własną aranżację muzyczną i choreograficzną znanych piosenek. Dużą pomoc otrzymaliśmy ze strony wolontariuszy, którymi byli studenci AWF i Medycznego Studium Zawodowego w Białej Podlaskiej, którzy prowadzili gry i zabawy, zajęcia sportowe, malowanie twarzy, czuwali nad bezpieczeństwem maluchów. Każde dziecko otrzymało dyplom i nagrodę za aktywny udział w festynie rodzinnym.

Ważnym punktem programu było włączenie się do ogólnopolskiej akcji pod hasłem „Rodzice zastępczy pozytywnie zakręceni”. Na znak solidarności z opiekunami zastępczymi z całej Polski o godzinie 12.00 wszyscy dmuchali kolorowe wiatraczki. Symbolicznie wszyscy ustawili się w wielkie serce, przypominając, że wspólnie tworzymy jedno serce połączone nicią przyjaźni i bezinteresownej miłości. Największą uwagę przykuwał największy i własnoręcznie wykonany wiatraczek Pani Dyrektor PCPR.

W trakcie całego festynu każdy z uczestników mógł się poczęstować kiełbaską, karkówką, kaszanką, szaszłykiem z grilla, pyszną zupą pomidorową i bigosem, jak również zimnymi napojami, kawą, herbatą i ciastkami.

Szczególne podziękowania przekazujemy Panu Mariuszowi Maksymiukowi z Radiabiper za bezinteresowną pomoc. Pan Mariusz uświetniał i animował imprezę, a swoim humorem i energią zarażał zarówno dzieci jak i dorosłych.

Łącznie w pikniku wzięło udział ok. 250 osób, do wspólnej zabawy zostały zaproszone także dzieci z okolicznych miejscowości. Mamy nadzieję, iż dzień wspólnie spędzony na zabawie i wymianie doświadczeń na długo zapadnie w pamięci wszystkich uczestników i przyczyni się integracji wszystkich naszych podopiecznych jak i środowiska lokalnego.