Festyn Rodzinny poświęcony Rodzicielstwu Zastępczemu połączony z obchodami Dnia Dziecka w Roskoszy

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej w dniu 30.05.2015 r. już po raz 8 zorganizowało Festyn Rodzinny poświęcony idei rodzicielstwa zastępczego, połączony z obchodami Dnia Dziecka. Od 2012 roku wydarzenie to odbywa się w Europejskim Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy. Impreza jest organizowana w ramach projektu systemowego „Uwierz w siebie – dokonaj metamorfozy” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Spotkanie rozpoczęło się od przywitania przybyłych gości przez Panią Halinę Mincewicz Dyrektora PCPR. Pani Dyrektor podziękowała rodzinom zastępczym oraz placówkom opiekuńczo – wychowawczym typu rodzinnego za serce i zaangażowanie, jakie wkładają w opiekę i wychowanie dzieci, które dotknięte przez los nie mogą dorastać w rodzinach biologicznych. Następnie głos zabrał Pan Tadeusz Łazowski Starosta Bialski, który również podziękował rodzinom za pracę na rzecz dzieci oraz PCPR za organizację Festynu oraz innych akcji wspierających rodzicielstwo zastępcze. Pan Starosta powiedział także, że Powiat Bialski został wyróżniony jako jeden z 9 na ponad 200 zgłoszonych powiatów przez Kongres Rodzicielstwa Zastępczego, który rozwija i wspiera rodzinną opiekę zastępczą.

Po części oficjalnej rozpoczęły się zabawy, konkursy i pokazy dla dzieci. Wiele radości dostarczył Klaun, który animował dzieci młodsze jak i starsze do wspólnej zabawy. Dla tych, którzy nie chcieli bawić się wspólnie z Klaunem była karuzela, „dmuchańce”, kule wodne, konkursy sportowe, konkursy plastyczne. Festyn uświetnił pokaz capoeiry, który zaprezentowała grupa z AWF.

Wielką atrakcją była możliwość obejrzenia wozu policyjnego oraz strażackiego. Dzieci mogły włączyć syreny, przymierzyć kaski strażackie lub czapki policyjne. Najwięcej jednak radości przyniosła kąpiel w pianie, a następnie „deszcz” z armatki wodnej, które przygotowała Staż Pożarna. Na koniec festynu każde dziecko dostało drobne upominki w postaci zabawek.

W ramach poczęstunku każdy z uczestników Festynu miał zapewnioną zupę pomidorową, pieczone udka z kurczaka, kiełbaski i kaszankę z grilla, pączki i drożdżówki, lody, watę cukrową i popcorn, kawę, herbatę i zimne napoje.

Nieocenioną, bezinteresowną pomoc w przebieg festynu włożyli studenci z Akademii Wychowania Fizycznego w Białej Podlaskiej oraz z Medycznego Studium Zawodowego w Białej Podlaskiej. Prowadzili oni zabawy dla dzieci, konkurencje sportowe, malowanie twarzy.

W spotkaniu uczestniczyło łącznie około 200 osób, tj. wychowanków, opiekunów środowiska pieczy zastępczej.